3103 بازدید

تولید نایلون های 3 لایه ی گلخانه ای

آگهی دهنده: علی غلامی

پوشش های۳ لایه ی گلخانه ای در عرض های ۶,۸,۱۰و۱۲ متر با افزودنی های UV,ANTIFOG,EV

پوششهای پلاستیکی می تواند از جنس پلی اتیلن، پلی ‏استر، پلی کلرید وینیل  (P.V.C) پلی فلوئوریدوینیل (P.V.F باشد . از مزایای این پوششها عدم نیاز به اسکلتهای سنگین وکاهش هزینه گرم کردن تا حدود ۴۰% نسبت به گلخانه های شیشه ای یک لایه است . امروزه گلخانه های پلاستیکی درصد بالایی از گلخانه های دنیا را به خود اختصاص می دهند . اغلب پوششهای پلاستیکی از نوع پلی اتیلن بوده که معمولاً به ماده مقاوم کننده در مقابل اشعه ماورای بنفش (UV) آمیخته شده اند که در این صورت طول عمر آنها تا حدود ۳ سال قابل افزایش است و این محصول با کیفیت بالا در شرکت پلاستیک کار تولید می شود .

امروزه به دو دلیل ‏از نایلون گلخانه پلی اتیلن استفاده میشود :

۱- این پلاستیک را می توان روی اسکلتهای دائمی گلخانه به کار برد که خود صرفه جویی قابل ‏ملاحظه ای با توجه به هزینه گلخانه های شیشه ای است. حتی می توان نایلون را روی ‏اسکلتهای کم دوام نظیر آنهایی که در گلخانه های کوآنست بکار می روند مورد استفاده قرار داد‏ .

۲- هزینه حرارتی این گلخانه ها در مقایسه با گلخانه های یک لایه ای یا گلخانه های  FRP به ‏میزان ۴۰% پائین تر است‏ .

پلی اتیلن بیشترین مورد استفاده را در پوشش گلخانه ها دارد. تقریباً تمام گلخانه های اخیر ‏دولایه اند. لایه بیرونی معمولاً۶‏  mm ضخامت دارد. درحالیکه لایه دورنی ممکن است۰.۱-۰.۵‏mm ضخامت داشته باشند. پلی اتیلن مورد استفاده برای پوشاندن گلخانه حاوی ماده ضد‏  (UV) ‎‎(اشعه ماورای بنفش) هستند. درغیراینصورت چنین ورقه نازکی فقط می توانست به مدت یک ‏فصل گرم دوام بیاورد. طول عمر معمول این ورقه ها ۳ سال است و اخیراً نوعی ورقه پلاستیکی ‏تولید شده است که ۴ سال عمر دارد و به بازار نیز عرضه شده است‏ .

نایلون گلخانه در زمستان سردتر از هوای داخل گلخانه است. وقتیکه هوای گرم و مرطوب ‏گلخانه با پلی اتیلن سرد تماس پیدا می کند سرد می شود. در نتیجه بخار آب روی سطح پلی ‏اتیلن به مایع تبدیل شده و از آنجاکه سطح، دافع آب است قطرات آب به پائین لغزیده و به هم می ‏پیوندند. گیاهان مرطوب سریعتر بیمار می شوند و باعث گسترش بیماریها می شوند و در عین ‏حال با افزایش رطوبت خاک میزان اکسیژن آن کمتر می شود. اگر سطح پلاستیک آب را سریعتر ‏دفع می کرد، بخار متراکم به صورت قطرات ریز در می آمد که بسرعت به طرف سطح زمین جاری ‏می شد. اسپری کردن سطح با یک ماده پاک کننده این تاثیر سودمند را خواهد داشت. ولی ماده ‏پاک کننده خیلی سریع از روی سطح شسته می شود. مایعی بنام‏  Sun clear وجود دارد که ‏وقتی با اب رقیق می شود و در سطح پلاستیک اسپری شود، دوام خواهد داشت و کار ماده پاک ‏کننده را می کند‏ .

نتیجه دیگری که از این اسپری کردن بدست می آید، جلوگیری از کاهش انتقال نور است. در شب ‏هر چیز گرم مثل گیاهان انرژی نورانی مادون قرمز (تابشی) به اطراف می تاباند. این وضعیت ‏باعث می شود که مقادیر زیادی از گرما در گلخانه ها از دست برود. پلی اتیلن مانع ضعیفی در ‏برابر نور مادون قرمز‏  (IR) است. بکار بردن مواد نگهدارنده مادون قرمز (IR) در ساختن پلی اتیلن ‏باعث نگهداری حدوداً نصف گرمای تابشی خواهد شد. در شبهای صاف و سرد به این وسطه می ‏توان تا حدود ۲۵% از کل گرمای تابشی که از دست می رود را در گلخانه نگه داشت و در شبهای ‏ابری فقط می توان حدود ۱۵% را ذخیره کرد‏ .

نوری که در عمل فتوسنتز مورد استفاده قرار می گیرد تابش موثر‏  (PAR) نامیده می شود که ‏دارای طول موج ۴۰۰-۷۰۰ نانومتر است. انتقال  PAR را میتوان با توجه به نوع و مواد شیمایی ‏اضافه شده در پلی اتیلن تغییر داد. پلی اتیلنهایی که از عبور نور ماورای بنفش جلوگیری می کنند ‏بطور متوسط حدود ۷۸% از  PAR را منتقل می کنند. پلی اتیلنهایی که مانع عبور‏  IR می شوند و ‏اتلاف انرژی تابشی را کاهش می دهند حدوداً ۸۲% از  PAR را منتقل می کنند. مقدار نور عبور ‏یافته از میان دو لایه ای که گلخانه را پوشانده است در حدود مربع کسری اعشاری (کوچکتر از ‏واحد) است که از یک لایه می گذرد.‏


شماره همراه: 09151155027


 لطفا در صورت تماس, اعلام فرمایید از سایت آی کشت تماس می گیرید.

این آگهی را به دوستان خود معرفی کنید: telegram Twitter Facebook Google LinkedIn Email Pinterest Print

آی کشت